Hem eğitim, hem ticaret, hem sosyal sorumluluk projesi
22 Nisan 2011
Patlamış mısır isteyen ?
24 Nisan 2011
Hepsi

Hem doğayı, hem bütçemizi hem de belediyeleri koruyalım

Dünya nüfusu gittikçe artıyor enerji ve su kaynaklarımız gittikçe azalıyor bence  gelecekte  çok önemli hale gelecek bu sektörler  yatırım için  büyük bir fırsat gelelim benim fikrime  çevreyi koruma ve atıkları değerlendirme   projesinin  amacı evlerde oluşacak atıkların evlerde ayrıştırılarak belediyelerin belli bölgelerde oluşturacağı atık toplama merkezlerinde toplanmasıdır. Bu  tür projeler daha önce denendi ve sonuç alınamadı diye düşünülebilir  ancak bu projeyi diğerlerinden ayıran en büyük özelliği atıkların vatandaş tarafından satılarak belediyeler tarafından para ile satın alınmasıdır.
maliyet ve bütçe kısmı ise şöyle ;  Bu proje kendi kendini finanse eden bir projedir. Şöyle ki bunu uygulayacak olan belediye öncelikle atık vergisi yada  buna benzer bir vergi koyup  vatandaştan  topladığı paralarla bir fon oluşturacak ve vatandaşın getirdiği atığın finansmanını bu şekilde sağlamış olacak  eğer  ben çöp toplamam diyen kişiler  olur ise onlarda vergilerini ödeyeceklerdir .
Bana göre bu proje yeni bir sektör yaratarak hem daha güzel bir çevrede daha kaliteli bir yaşam olanağı sunacak hem de dar gelirli ailelerimizin bütçesine azda olsa bir gelir kaynağı oluşturacaktır diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir