KIR ÇİÇEKLERİ
9 Nisan 2015
AKILLI FUTBOL TOPLARI
9 Nisan 2015
Hepsi

Cihazınız için özel bulut depolama servisi

Bu fikrimi Google ve Apple ve benzeri firmalar çalabilirler.

Android ve ios işletim sistemini pek çoğu bilir. Bu mobil işletim sistemleri çektiğiniz fotoğrafların, rehbere kaydettiğiniz numaraların ve benzeri kaybolmasını istemeyeceğiniz verilerinizin bir yedeğini varsayılan olarak kendi sistemlerinde depolarlar. Bunun için ios da bir iCloud hesabınızın ve Android de Gmail hesabınızın olması yeterlidir. Ancak son zamanlarda yayınlanan NSA haberleri tüketicileri gizlilik konusunda endişelendirmekte. Dolayısıyla bu durum üreticilerin müşterilerine gizliliklerinin garanti altında olduğunu kanıtlamalarını gerektiriyor.

Son olarak Cyanogen isimli baska bir firma Google’siz Android üreteceğiz diyerek dikkatleri üzerine çekti. Ancak işin aslına baktığımız da Cyanogen in de verileri Google’in sunuculari yerine bir başka sirketin sunuclarına aktarmaktan baska sunduğu seçenek olmadığını görüyoruz.

Peki biz android’li ya da ios’lu bir telefon aldığımızda ilk kurulum aşamasında bilgilerin yedeklenmesi için cloud ya da gmail e alternatif olarak kendi cloud/ftp sunucumuzun bilgilerini girebilsek. Verilerimiz de şifrelenip kendi sunucumuza kaydedilse.

Kendi ftp sunucumuzu cloud sisteme çevirebilmek için yine Google ya da Apple bize özel bir php kod paketi üretseler. Dileyen bu paketi indirip özelleştirebilse veya olduğu gibi sunucusunda kullansa. Bu program vasıtasıyla telefonumuz ile veri alışverişi bağlantısı kurulsa.. hem de şifreli ve güvenli bir şekilde.

Android1

1 Comment

  1. asd dedi ki:

    fikir iyi ama büyük şirketlern işine gelmez bizim bulutta sakladığımız o bilgiler devletler ve3. taraflar tarafından istendiğinden şirketin değerini arttırıyor. Whatsapp reklamsız ama içinde ki veriler 18 milyar dolar etti

    bunu yapması için yeni bir şirketin kurulup bu özelliğini reklam yaparak müşteri kazanması lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir