Ayak Fırçası
23 Ağustos 2011
Fosforlu Ev Eşyaları
10 Eylül 2011
Hepsi

Sokak Tuvaleti

Böyle ilçe merkezlerinde, şehir merkezlerinde ve meydanlarda daimi olarak sokak tuvaletleri kurulsa ne iyi olur. Dışardayken tuvalet büyük dert. Hangi cafeye girsem de tuvalet sorsam diye kara kara düşünüyoruz. Belediyeler bir atak yapsa ve uygun bölgelere tuvaletler kursa. Tamamen steril olacak giren kişi içeride ellerini yıkayıp çıktıktan sonra kapıyı kapadığı anda tuvaletin tamamı(sadece klozet değil) duvarlarında stratejik bir şekilde konumlanmış olan steril su fıskiyeleriyle otomatik bir şekilde yıkanacak ve kurutulacak. Böylece diğer girecek kişi için gayet steril bir tuvalet hazırlanmış olarak.

4 Comments

 1. emrullahcelik dedi ki:

  Bence sadece tuvalet kurmakla kalınmasa o tuvaletlerdekı atıkalr bır yerde toplansa gaz odaları gibi tankların içerisinde basıncları artırılsa atık malzemeden cıkan gaz ısıtmada kullanılsa kendı amortı eden bır sıstem tasarlanıp ucuza ısıtma olayını çözsek , gerci mevsımler degıstı bır anlamı yok sanırım ankaraya bu mevsımde eskıden kar yagardı hala yagmadı bu sene

  • aslanpayi dedi ki:

   [quote name=”Emrullah ÇELİK”]Bence sadece tuvalet kurmakla kalınmasa o tuvaletlerdekı atıkalr bır yerde toplansa gaz odaları gibi tankların içerisinde basıncları artırılsa atık malzemeden cıkan gaz ısıtmada kullanılsa kendı amortı eden bır sıstem tasarlanıp ucuza ısıtma olayını çözsek , gerci mevsımler degıstı bır anlamı yok sanırım ankaraya bu mevsımde eskıden kar yagardı hala yagmadı bu sene[/quote]

   Açtın arkadaşım şom ağzını ocakta on gun durmadan kar yağdı. Dizimi geçti bizim burada kar kalınlığı 😀

  • aslanpayi dedi ki:

   Neyse konuya gelelim. Türkiye’de bunun uygulanması çok zor bence. Türk insanı hala eğitilmedi ve cahil. Bu sebeple milli değerleri korumak yerine onları yağmalayan bir topluma ne kadar getirirsen getir böyle teknolojileri her zaman en kısa sürede bozacaklardır, yağmalayacaklardır. Ama olması gerekir mi? Tabiki katılıyorum olması gerekir. Hatta tuvalet değil su fıskiyeleri havuzlar yerine içme suyu çeşmeleri bile olmalı. Ama yok… Neden yok? Çünkü olan yerlerdekileri bizim cahil milletimiz yağmalıyor, bozuyor. Ya da gidip mezarlık, cami, sokak çeşmesinde araba yıkıyor. Bu mantıktaki milletimize fazla gelir bu fikirler arkadaşım.

 2. Erol Arat dedi ki:

  Güzel konu…

  “Bekleyemez” insanların çoğu.
  Acil yapılmak zorundadır.
  Yersin, içersin ve sonunda da edersin edeceğini:Tuvalette.

  Restaurant ve kafedeysen sorun yok: Çözersin.

  Ama herkes oralarda yemiyor içmiyor ki…

  Dışarıdasın ve durum acil.

  Sağa bak yer yok, sola bak yer yok.
  Oturupta yapamazsın, ulu orta her yere.

  Gelişmiş ülkeler çözdü bu sorunu. Çok modern çözümlerle.

  Biz de çözebilmeliyiz.

  Büyük kentlerden başlanarak, diğer toplum dinamiklerimizin de bu kültürel değişime ayak uydurabileceğini düşünüyorum.

  Ülkemizin bir çok firması bu konuda, “belediyelerle” işbirliklerine girerek, hızla çözüm üretebileceklerini düşünüyorum.

  Kişisel kullanım kültürümüzün değişeceğine, bu ortamları daha sağlıklı kullanabilir durumlara erişebileceğimize inanıyorum.

  Sağlıcakla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir