Kanatları Siyah olan Ped
14 Haziran 2012
senaristlerin dikkatine
10 Ağustos 2012
Hepsi

Kendi Elektriğini Üreten Konforlu Otobüs Durakları

Fikrimi Büyük Şehir Belediyeleri Çalabilir.       İstanbul'da yeni yeni, hangi otobüsün kaç dakika sonra geleceğini bildiren ekranlar konmaya başladı duraklara. Bu ekranların ve durak aydınlatma elektriği şebekeden sağlanıyor.      Durakların üstüne çalınmaya önlem alınacak şekilde solar paneller yerleştirilse, bilgilendirme ekranları, durak aydınlatmaları bu panellerden beslense. Akım düştüğünde yada gece olduğunda şebekeye geçse.

Fikrimi Büyük Şehir Belediyeleri Çalabilir.

      İstanbul'da yeni yeni, hangi otobüsün kaç dakika sonra geleceğini bildiren ekranlar konmaya başladı duraklara. Bu ekranların ve durak aydınlatma elektriği şebekeden sağlanıyor.

     Durakların üstüne çalınmaya önlem alınacak şekilde solar paneller yerleştirilse, bilgilendirme ekranları, durak aydınlatmaları bu panellerden beslense. Akım düştüğünde yada gece olduğunda şebekeye geçse.

Ayrıca; durakların 4 tarafı kapalı olup, sensörlü sürgülü kapısı olsa ve solar panellerin desteklediği klimalar çalışsa.

     Aydınlatmalar Led ve sensörlü olsa. Durakta kimse yokken sadece durağın yerini belirten ışıklı tabela yansa, bekleyen varsa diğer aydınlatmaları da yansa.

     İstiklal Caddesinde belediyenin koyduğu eğlence amaçlı dokunmatik ekranlar duraklara yerleştirilip, İETT'nin web sitesindeki "Nasıl giderim?" hizmeti duraklarda da verilse.

1 Comment

  1. Bülent Nur dedi ki:

    Benim aklıma da şu fikir geldi, duraklardaki koltuklardan ve otobüs koltuklarından da elektrik üretilsin. Yol üzerindeki sağ-sol hareketler ve tümseklerden kaynaklı hareket boşa sayılmamalı. Hatta ayktakilerin tutunduğu askılara da düzenek takılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir