Facebook 2 Oturum Açıldı Uyarısı
6 Aralık 2011
İSTEDİĞİN KELİMEYİ SİL
9 Aralık 2011
Hepsi

Deprem konutları

    Hayır, deprem olan yere gönderilmek için değil. Aksine istatistiksel olarak depremin en az olduğu, en sağlam zeminlerin bulunduğu bölgelere yapılacak konutlardan bahsediyorum.    Ülkemiz deprem ülkesi anladık, birşeyi daha anladık ki strateji denen şey yok, organize olamıyoruz ve kriz anında riski yönetme durumumuz içler acısı.    Öncelikle çadır denen 100 sene öncesinin yöntemlerini kullanıyoruz. Çadır denince kızılderili, kabile evleri filan aklıma geliyor. Neyse kendi çözümüme geçeyim.    Kardeşimmm madem ki bu deprem yine olacak, nerede, nasıl, ne zaman olacağını bilmiyoruz ama olacak sonra yine olacak ve sonra yine..    Allah aşkına depremzedenin ihtiyacı nedir ?    Su, yiyecek, giyecek, barınma, ısınma, ocak, ilaç,hastane, eğitim,güvenlik  v.s sürü ile şey.. ve bunlar her bir insan için gerekli. Yani bu ihtiyaçları çarp depremzede sayısı ile.    Peki bu kadar ihtiyaç malzemesini ayrı ayrı  Türkiyenin hatta dünyanın bir ucundan tırlarla, uçakla, gemiyle v.s ile insanların ayağına götürmek mi daha kolaydır ??     YOKSA İNSANIN BU BELİRLİ OLAN İHTİYAÇLARINI YİNE ÖNCEDEN BELİRLENMİŞ BÖLGE VE NOKTALARDA HAZIR TUTUP, SADECE DEPREMZEDEYİ O NOKTAYA ULAŞTIRMAK MI?    Kardeşim 1 milyon eşyayı toplayıp 1000 kişiye ulaştırmaya çalışacağınıza 1000 kişiyi alıp 1 milyona götürsenize.    Yapsanıza örneğin KONYA, ANTALYA, İZMİR, ÇANAKKALE, KARABÜK v.s yerlerde zemin etüdü yapılmış güvenli alanlarda 3000-5000 hatta 10000 kişilik 1+1 deprem konteynır yada konutları inşa edilse, alt yapısından tutunda sağlık ocağına, mutfağına, hatta küçük bir dershanesine kadar inşa edilse ya.

    Hayır, deprem olan yere gönderilmek için değil. Aksine istatistiksel olarak depremin en az olduğu, en sağlam zeminlerin bulunduğu bölgelere yapılacak konutlardan bahsediyorum.

   Ülkemiz deprem ülkesi anladık, birşeyi daha anladık ki strateji denen şey yok, organize olamıyoruz ve kriz anında riski yönetme durumumuz içler acısı.

   Öncelikle çadır denen 100 sene öncesinin yöntemlerini kullanıyoruz. Çadır denince kızılderili, kabile evleri filan aklıma geliyor. Neyse kendi çözümüme geçeyim.

   Kardeşimmm madem ki bu deprem yine olacak, nerede, nasıl, ne zaman olacağını bilmiyoruz ama olacak sonra yine olacak ve sonra yine..

   Allah aşkına depremzedenin ihtiyacı nedir ?

   Su, yiyecek, giyecek, barınma, ısınma, ocak, ilaç,hastane, eğitim,güvenlik  v.s sürü ile şey.. ve bunlar her bir insan için gerekli. Yani bu ihtiyaçları çarp depremzede sayısı ile.

   Peki bu kadar ihtiyaç malzemesini ayrı ayrı  Türkiyenin hatta dünyanın bir ucundan tırlarla, uçakla, gemiyle v.s ile insanların ayağına götürmek mi daha kolaydır ??

    YOKSA İNSANIN BU BELİRLİ OLAN İHTİYAÇLARINI YİNE ÖNCEDEN BELİRLENMİŞ BÖLGE VE NOKTALARDA HAZIR TUTUP, SADECE DEPREMZEDEYİ O NOKTAYA ULAŞTIRMAK MI?

   Kardeşim 1 milyon eşyayı toplayıp 1000 kişiye ulaştırmaya çalışacağınıza 1000 kişiyi alıp 1 milyona götürsenize.

   Yapsanıza örneğin KONYA, ANTALYA, İZMİR, ÇANAKKALE, KARABÜK v.s yerlerde zemin etüdü yapılmış güvenli alanlarda 3000-5000 hatta 10000 kişilik 1+1 deprem konteynır yada konutları inşa edilse, alt yapısından tutunda sağlık ocağına, mutfağına, hatta küçük bir dershanesine kadar inşa edilse ya.

   Nasılsa yine deprem olacak yapsanıza şimdiden, hazır bulundursanıza, çadırda yanarak ölen vatandaşlarımız için yapsanızaaa.

   Napıyorlar bu belediyeler kazançlarını? Bu konutları yapmak para değil ki !. Ticari amaç güdülmediği için maliyetine yapılacak, hemen hesaplayalım tanesi 3000 tl den 1+1 odalı konteyner tipi 10.000 konut 30 milyon tl eder. Sadece tek bir TV programında bile toplanan yardım miktarı 70 milyon tl idi.

   Niye yapmıyorsunuz heeeeey.10 000 konut 30.000 kişinin barınmasını sağlar. Yemek dertleri olmaz, ısınma dertleri, yıkanma dertleri, eğitim dertleri v.s.

   Deprem olmadığı zamanlarda oraların kötü niyetlilerce kullanılmaması için yapılacak tek şey nöbetçi- görevli bulundurmak bu kadar.

   Alelacele çadır imal edip bunları tırlara yükleyip yatak yorgan döşekleri otobüslere yükleyip karda kışta oralara ulaştırmaya çalışmak daha mı kolay,, adamları alıp getirsenize buralara.

   Araziniz mi yok, temizliğinden mi çekinorsunuz neden yapılmıyor bunlar ?????

   Askerlere mıntıka temizliği adı altında toprak, yaprak temizlettireceğinize 1 tabur askeri yığarsınız belli dönemlerde buraya,, bakım da yaparlar temizlik te korumada. Sürekli hazır kalmasını temin edersiniz. 

   Tekstil ülkesi olduğumuz için mi hep çadır hep çadır . Birilerine geçim kaynağı olsun diye mi yoksa.

   Bir sürü faydası da olur bu yapılan deprem konutlarının  illa deprem olmaz sel de olabilir, herhangi bir afet için kullanılabilir. hatta bizde olmaz komşuda olur. Onların insanlarına kucak açarsınız buralarda, bizde olmasa da komşuda savaş çıkar  ( şu an olduğu gibi arap ülkelerinde ) kaçan insanlara sığınma yeri olurlar. 

   Yapsanıza ne zararı var…….

1 Comment

  1. Safarim dedi ki:

    süper fikir bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir