YERLI MALI ÇİM MAKİNASI
31 Mart 2015
Esnek ekran teknolojisi ve dijital duvar kağıtları
7 Nisan 2015
Hepsi

Cep telefonları için optik zoom çözümü

Bu fikrimi (fikir sahibine saygı ve vefayı gözeten) bütün telefon firmalarının çalmasına müsade ediyorum. Umarim teknik bilgiye sahip olanların işine yarayacak, uygulanabilir bir çözümdür.

Gelelim konumuza:
Cep telefonlarında inceliğe önem veren firmalar cihazlarına optik zoom özelliği ekleyemiyor. Peki neden? Çünkü bu işlem kamerada bulunan merceklerin birbirlerine uzaklaşmasını gerektiriyor. Hal böyle olunca gövde kalınlığını aşan bir alana ihtiyaç duyuluyor.

Örneğin Samsung firması optik zoom’a önem veren tüketiciler icin ozel olarak Galaxy Zoom isimli telefon/kamera karışımı bir cihaz üretmişti. Ancak cihazın incelik ve estetik açısından tüketicileri tam olarak tatmin etmeyeceği aşikar. Peki telefonun ince gövde yapısından odun vermeden optik zoom özellikli bir kamera yapmak mümkün mü?
Bence mümkün. Şöyle ki;
Eğer optik zoom için kameranın görüş açısına doğru yani yatay bir pozisyonda alan gerekiyorsa bu alanı cihaz içerisine doğru dikey olarak yaymak mantıklı bir çözüm olabilir.

Bu fikrimi eklediğim resim ile açıklamak isterim.

camera

8 Comments

 1. cumay63@gmail.com dedi ki:

  Hocam bence bu fikri biraz daha araştırıp detaylandır ve “fikrimi sat” bölümüne bildir. Teknik olarak mümkünse emeğin boşa gitmesin.

 2. asd dedi ki:

  Çok iyi fikir bence bu fikrini bir mühendise danış teknik olarak mümkünse patentini al emeğin boşa gitmesin

 3. kemal dedi ki:

  maalesef bilimsel olarak mümkün değil fizik hocanızı kınıyorum

 4. ozkancesim dedi ki:

  Şemada görülen merceklerin çizimi, açıları ve sayıları temsilidir. Ben mühendis veya fizik uzmanı değilim. Bu işin eğitimini de almadım. Bilimsel olarak mümkün görmediğiniz sıkıntıları buraya yazarsanız aydınlanırız.

 5. ozkancesim dedi ki:

  Apple bu fikrimi uyguluyor.. Duyurulur… Asagidaki linke bakmanizi oneririm.

  iPhone 7’de Kullanılacak 2 Önemli Özellik Ortaya Çıktı!
  http://www.webtekno.com/mobil/iphone-7-de-kullanilacak-2-onemli-ozellik-ortaya-cikti-h16437.html

  • Admin dedi ki:

   Tebrik ederiz, ve teşekkür ederiz geri bildirim için. Daha nice fikirler hayata geçecek, kim bilir belki buradan aldılar fikri. 😉
   Bol fikirli günler dileriz.

 6. ozkancesim dedi ki:

  Simdi de oppo markasi bu fikri uygulayanlar arasinda..
  http://www.webtekno.com/oppo-5x-optik-zoom-h25820.html

 7. Erdem Ayaz dedi ki:

  Güzel bir fikir. İşe yarayabilir. Burada teknik olarak ufak bir sorun oluşabilir. O da şu; zoom yaparken sadece mercekler arası mesafe değişmiyor, merceklere ışığın ne kadar iletileceğini belirleyen diyafram da genişleyip daralıyor. Yassı olduğı için de bu sefer incelik dezavantaj olur. Ama halledilebilir tabii ki. Latex diyafram bu sorunu çözer. Buradaki asıl sorun teknik olan değil, ekonomik olan. Böyle bir mekanik lens hem bataryayı hızlı tüketecek hem de üretim maliyeti olarak 100 dolara belki 150 dolara kadar ilave fiyat oluşturacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir